Segregujmy Śmieci – Płaćmy Mniej
Nowy system gospodarowania odpadami daje możliwość zmniejszenia opłaty za wywóz śmieci poprzez ich segregowanie. Należy jednak to robić umiejętnie.
Tak segregujemy odpady!
Pojemniki przeznaczone do gromadzenia opakowań ze szkła – to pojemniki w kolorze zielonym lub zielono białym. Gromadzimy w nich głównie szklane butelki i słoiki – wcześniej należy je umyć, osuszyć i zdjąć nakrętki oraz gumowe uszczelki (nakrętki umieszczamy w pojemniku żółtym). Nie wolno tłuc butelek ani słoików!
Nie należy w zielonych pojemnikach umieszczać ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, szyb okiennych i samochodowych, luster, różnego rodzaju szklanek, kieliszków, kryształów, naczyń żaroodpornych czy żarówek.
Pojemniki przeznaczone do gromadzenia papieru –to pojemniki w kolorze niebieskim. Gromadzimy w nich gazety, książki, kartony, tektury, zeszyty, katalogi i prospekty oraz papiery opakowaniowe. Jeśli karton/pudełko ma elementy aluminiowe lub plastikowe- należy je oderwać, a z kalendarza zerwać skóropodobną okleinę. Z książki lub zeszytu odrywamy twarda okładkę. Okładki lakierowane nie nadają się do recyklingu.
Nie należy w niebieskich pojemnikach umieszczać kalek (w tym rachunków przebitkowych), ani zabrudzonych, czy zatłuszczonych papierów, papieru woskowanego, termicznego, faksowego oraz papierów ściernych, a także tapet i plakatów z klejem, papieru powleczonego folią.
Pojemniki przeznaczone do gromadzenia opakowań z tworzyw sztucznych – są to pojemniki w kolorze żółtym. Gromadzimy w nich plastikowe butelki po napojach, opakowania po chemii gospodarczej oraz po kosmetykach, reklamówki, worki foliowe, koszyczki po owocach i kubki po jogurtach, puszki aluminiowe oraz opakowania kartonowo – foliowe (inaczej – „tetrapaki” – czyli kartony po mleku, sokach itp.) – wszystko należy umyć, osuszyć i zgnieść. Nakrętki na butelkach można pozostawić lub zbierać na akcje charytatywne.
Nie należy w pojemnikach tych umieszczać opakowań po olejach (w tym spożywczych) i smarach, puszek po farbach i lakierach, opakowań po lekach (lub opakowań zawierających resztki leków) oraz opakowań po środkach chwasto- i owadobójczych (wszystkie je należy wywieźć do ekoportu), jak również plastikowych zabawek i pudełek po produktach garmażeryjnych (tych nie ma możliwości przetworzyć).
Zależnie od rodzaju odpadu musimy wiedzieć, że:
• w terminarzach w twardych okładkach należy oderwać okładkę powleczoną tworzywem sztucznym lub materiałem skóropodobnym;
• karton należy spłaszczyć i usunąć elementy plastikowe lub metalowe;
• puszki powinny być opróżnione, osuszone i zgniecione;
• stalowe puszki trzeba opróżnić, oczyścić, osuszyć, mniejsze elementy włożyć do większych, zgnieść, nie ma potrzeby zdzierania etykiet papierowych;
• opakowania kartonowe po sokach i mleku (np. Tetra Pak) powinno się spłaszczyć – nie jest konieczne zdejmowanie nakrętek lub wieczek;
• szklane butelki i słoiki przed wrzuceniem do pojemnika należy opróżnić, oczyścić, osuszyć, zdjąć nakrętki, nie tłuc. Nie ma potrzeby ściągania papierowych etykiet;
• w miękkich opakowaniach plastikowych należy oderwać wieczko, oczyścić, osuszyć, zgnieść;
• butelki plastikowe PET po napojach oczyścić, osuszyć, zgnieść i zakręcić. Plastikowe zakrętki można też oddawać w akcjach charytatywnych;
• butelki plastikowe po kosmetykach i chemii gospodarczej przed wrzuceniem należy opróżnić z zawartości do końca, osuszyć i zgnieść;
• odpady zielone (np. trawa) należy oczyścić z zanieczyszczeń (np. ziemi, kamieni, konarów i grubych gałęzi). Po oddzieleniu, gałęzie i konary też mogą trafić do kompostowni;
• ubrania, sprzęt elektroniczny i elektryczny, baterie, sprzęt IT, sprzęt RTV i AGD nie wymaga specjalnych przygotowań.
Należy zatem pamiętać, że posegregowane przez nas odpady nie mogą być w żaden sposób zanieczyszczone, powinny być opróżnione, umyte, osuszone i w danych przypadkach zgniecione.
Co z innymi odpadami?
Odpady budowlane i remontowe:
Zebrane selektywnie odpady budowlane i remontowe nie są niestety odbierane w ramach opłaty wnoszonej przez właścicieli/zarządców nieruchomości – pozostają poza systemem opłaty za gospodarowanie odpadami. Usługa będzie wykonywana na zamówienie, za opłatą, z indywidualnym rozliczeniem między firmą wywozową a zlecającym. Innymi słowy należy zamówić usługę wywozu gruzu i zapłacić za nią, nie oglądając się na innych.
Pozostawienie gruzu i śmieci poremontowych w wiadrach koło wiaty śmietnikowej będzie niczym innym, jak zwykłym aktem wandalizmu.
Meble i inne odpady wielkogabarytowe.
Nie należy ich zostawiać koło śmietnika, ot tak. Jeśli na dzień przed ustalonym z firmą terminem nie wystawimy ich w wyznaczone miejsce- będą tam długo stały i czekały na kolejną okazję. Na szczęście sam ich wywóz po wcześniejszym umówieniu terminów, jest regularny i bezpłatny. A jeśli ktoś nie chce czekać- może sam wywieźć meble i inne wielkogabarytowe odpady do ekoportu.
Podsumowując: odpady wielkogabarytowe w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będą:
•odbierane z terenu Spółdzielni raz w miesiącu, w terminie uzgodnionym z podmiotem realizującym usługi.
• przyjmowane w EKOPORTACH pod warunkiem ich samodzielnego dostarczenia w godzinach otwarcia.
Odpady biodegradowalne, w tym odpady zielone
Selektywnie zebrane odpady biodegradowalne (czyli np. skoszona trawa, bez gałęzi i kamieni) przyjmowane są w EKOPORTACH. Właściciele przydomowych ogródków najlepiej, jak skorzystają z opcji indywidualnego kompostowania we własnych kompostownikach. Osoby opiekujące się klombami pod blokami Spółdzielni będą musiały zbierać odpady zielone do osobnych worków i wywozić je samodzielnie o ekoportów.
Sprzęty domowe, żarówki, baterie, stare leki, odzież i dywany.
Uzupełnieniem nowego systemu jest działalność punktów handlowych, które przyjmują zużyty sprzęt AGD, baterie i przeterminowane lekarstwa.
Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym nie wolno wyrzucać urządzeń RTV i AGD wraz z innymi odpadami. Oznacza to, że za wyrzucenie np. telewizora na śmietnik czy wystawienie lodówki przed blok lub obok kontenera na śmieci grozi kara grzywny od 20 zł do 5 tys. zł. Dlatego proponujemy skorzystać z prawa do oddania starego urządzenia przy zakupie nowego w sklepie. Jednak należy pamiętać, że kupując telewizor, nie można zostawić starego urządzenia innego typu, jak np. suszarki do włosów.
Odwiedzając sklep RTV/AGD można zostawić także zużyte baterie i akumulatory, wrzucając je do pojemnika postawionego np. na ladzie. Takie pojemniki na baterie i akumulatory są też ustawiane w sklepach spożywczych! Warto się rozejrzeć w pobliskim „samie”, czy nie ma przy koszykach odpowiedniego pudełka. Ponadto w większości wiat śmietnikowych Spółdzielni „Morsbud” są stosowne komory.
Podobnie możemy zrobić z żarówkami i świetlówkami. Zużyte świetlówki można oddać w sklepie lub hurtowni przy zakupie nowych. Punkty sprzedaży mają obowiązek przyjąć je w tej samej ilości, co zakupione, bez względu na markę. Ponadto spora część wiat śmietnikowych Spółdzielni ma komory na zużyte żarówki i świetlówki.
Przeterminowanych leków i opakowań po lekach pozbędziemy się nie tylko w ekoporcie, ale także w aptece.
Jeśli chodzi o starą odzież, o ile nie możemy jej już nikomu podarować, ani wrzucić do pojemnika na odzież i buty (np. pojemniki firmy Eko Textil lub pojemniki organizacji charytatywnych), pozostaje nam zbieranie jej i wywożenie do ekoportu. Podobnie czynimy z wykładzinami i dywanami. Starego obuwia, niestety nie da się poddać recyklingowi.
Lokalizacje i telefony ekoportów:
1.ul. Dworska t. 91 723578441; 2.ul. Gdańska t. 91 723578401; 3.ul. Helska t. 91 723578430 4.ul. Firlika t. 91 723578402 5.ul. Kołbacka t. 91 723578443
Uwaga! Niektóre ekoporty nie przyjmują części odpadów omówionych powyżej. Należy wcześniej skontaktować się, aby uniknąć niepotrzebnej podróży.